Loading...

Ciekawostki spawalnicze

Spawacz to specjalista w zawodzie, który łączy metalowe części w złożone konstrukcje za pomocą spawania elektrycznego lub gazowego. Spawanie to proces topienia metali pod wpływem prądu elektrycznego lub płomienia gazowego...
2024-04-12
Ciekawostki spawalnicze

Spawacz to specjalista w zawodzie, który łączy metalowe części w złożone konstrukcje za pomocą spawania elektrycznego lub gazowego. Spawanie to proces topienia metali pod wpływem prądu elektrycznego lub płomienia gazowego i łączenia ich ze sobą. 

Spawacz wykonuje ważną i odpowiedzialną pracę, która decyduje o jakości i niezawodności produktów, zespołów i konstrukcji. Spawacz musi być w stanie odczytać rysunki i schematy, wybrać odpowiedni tryb spawania, kontrolować temperaturę i prędkość spawania, chronić jeziorko spawalnicze przed utlenianiem i zanieczyszczeniem. 

Wydawać by się mogło, że co może być ciekawego w tak dość prozaicznym i zwyczajnym procesie, jakim jest spawanie metali? A jednak będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, jak wiele interesujących faktów jest związanych z metalami, stopami i spawaniem.

  • Podczas spawania temperatura łuku spawalniczego osiąga 7000-8000 stopni Celsjusza. Dlatego łuk spawalniczy tak szybko topi wszystkie rodzaje metali: ich temperatura topnienia jest znacznie niższa.
  • Każdy dobrze wie, że nie można patrzeć na spawanie bez ochrony oczu, ale nie każdy wie dlaczego. I to nie iskry i światło widzialne są winne, ale promienie ultrafioletowe emitowane przez łuk elektryczny w spektrum niewidocznym dla ludzi.
  • Dlatego spawanie jest niezbędne zarówno w życiu codziennym, jak i w tak złożonych pracach, jak tworzenie statków kosmicznych do wystrzeliwania satelitów, statków, sond i innych obiektów zarówno na orbitę, jak i do odległych gwiazd. Aby to wszystko było możliwe, stosuje się specjalne metody spawania. Wiadomo na przykład, że nieutlenione metale i stopy w przestrzeni kosmicznej zaczynają się sklejać.
  • Spawanie jest długim i żmudnym przedsięwzięciem. Przykładem tego jest kolosalny pomnik Ojczyzny w Kijowie, który wymagał ponad 30 kilometrów szwów spawalniczych. Całkowita waga posągu to 450 ton spawanego metalu!
  • Najnowocześniejsze z wprowadzonych technologii spawalniczych – spawanie laserowe, szybkie spawanie automatyczne, spawanie magnetyczno-impulsowe i zgrzewanie tarciowe. Są one jednak rzadko stosowane ze względu na wysokie koszty i złożoność sprzętu.
Udostępnij artykuł

Ważne aktualności

Brak ważnych artykułów